MANIFEST CONCENTRACIÓ 21 DE JUNY DE 2017 AL CABANYAL–CANYAMELAR

El nostre poble – Poble Nou de la Mar, Cabanyal , Canyamelar, Cap de França – ha viscut uns anys molt difícils i complicats. La situació que estem patint ve de lluny, tots coneguem la quantitat de vegades que València ha volgut mirar cap al mar. La prolongació de l’avinguda Blasco Ibáñez sempre la varem sentir com una amenaça, a qui li tocava mai estava content, i el poble era preciós i tots el volien conservar.

Han passat tantes coses que l’han ferit greument, però encara estem vius. Hem passat anys molt difícils. Ha arribat el moment de tornar a reconèixer-nos com a veïnat d’un poble que sempre ha tingut un gran sentiment de germanor, d’identitat pròpia. Totes i tots tenim que fer un esforç per a retrobar el moment de reclamar conjuntament que es complisquen les condicions necessàries per a recuperar l’autoestima, la cohesió social, per a reconèixer els nostres carrers com una propietat comunal, compartida, de relació veïnal. Tenim que donar un canvi radical a la situació que estem vivint. Tots units trobarem la força necessària per a reivindicar davant les diferents administracions –local, autonòmica i central- que ha arribat l’hora d’actuar, sense més demores, i recuperar les condicions de vida dignes que ens mereixem. Pel dret al descans, pel dret a un medi ambient sa, per la recuperació de les propietats públiques, pel dret a no viure rodejats de venedors de droga, per les inversions públiques que fa tants anys que ens deuen. No hi ha tracte de favor amb el nostre poble, n’hi ha justícia i reparacions de tants oblits. Units totes i tots estem en condicions de donar un bon futur al nostre poble, on els nostres fills i nets es reconeguen i estiguen orgullosos d’haver nascut ací, de viure ací vora la mar i amb personalitat pròpia. I té que ser ja! Perquè nosaltres també volem viure ja amb pau i tranquil·litat i retrobar-nos en els nostres carrers. La solució a la situació actual ha de ser tractada des d’una perspectiva global i no sols urbanística. L’ urbanisme té que anar de la mà de les accions socials, de la recuperació patrimonial de les vivendes públiques i privades i de l’acció policial. Hi han temes molt urgents. És molt urgent solucionar la vida del dia a dia. L’aspiració a tindre una vida com la que tenen la majoria de barris de la ciutat és una reivindicació justa i irrenunciable. Tenim que retrobar prompte l’autoestima, perquè un poble sense autoestima és un poble condemnat a no entendres, on es destrueixen les relacions personals i es paralitza la vida de veïnat. MANIFEST CONCENTRACIÓ 21 DE JUNY DE 2017 AL CABANYAL–CANYAMELAR Cabanyal – Canyamelar – Cap de França a 21 de juny de 2017 No hem perdut el temps de la historia, encara no. El nostre poble pot ser el que nosaltres vulguem si ens unim i reclamem amb tota la força allò que considerem just i necessari. En estos moments es prioritari reivindicar actuacions urgents de caràcter social i policial sobre la utilització de l’espai públic i el conflicte de convivència que ocasiona. Perquè: 1. Les administracions no estan complint amb una de les principals funcions que tenen encomanades: garantir el compliment de les lleis i ordenances municipals. 2. Droga. Als nostres carrers es realitzen activitats perilloses per a la salut i la convivència amb massa impunitat. A plena llum del dia i a la nit hi ha venda de droga als carrers i cases. També edificis ocupats, de propietat pública i privada, dedicats a narcosales. 3. La ferralla. On estan els projectes cooperatius que traguen els magatzems fora del barri? A més de les molèsties que repercuteixen en el veïnat – soroll, olors, agents contaminants, etc.- Hi ha persones que estan sent explotades treballant en el reciclatge, manipulant materials perillosos i contaminants. Per què miren cap a una altra part? El que no es pot fer a altres llocs al CabanyalCanyamelar és legal? 4. El patrimoni públic està degradant-se d’una manera intolerable. No coneguem cap pla per a posar-lo en valor i utilitat social a termini curt. Necessitem conèixer projectes que donen esperança i augmenten l’autoestima ja! 5. Coordinació. No coneguem cap pla d’actuació dels serveis socials per treballar conjuntament amb la policia local per posar fi a les accions incíviques que habitualment vivim als nostres carrers. Cada actuació de la policia local per sorolls, barbacoes, etc., té que anar acompanyada per una actuació dels serveis socials i si n’hi ha reincidència prendre les mesures sancionadores més oportunes. 6. Necessitem més informació sobre les obres al nostre barri. Necessitem conèixer de primera mà que les places d’aparcament no es converteixen en un luxe ni passen a ser de pago. 7. Necessitem que famílies joves vinguen a viure al barri i les escoles s’ompliguen de xiquetes i xiquets. Necessitem dotacions publiques d’ensenyament. 8. Necessitem conèixer l’equip que està redactant el nou planejament i que ens expliquen les seues idees i solucions. Volem participar en la presa de decisions. Volem transparència i participació. MANIFEST CONCENTRACIÓ 21 DE JUNY DE 2017 AL CABANYAL–CANYAMELAR Cabanyal – Canyamelar – Cap de França a 21 de juny de 2017 El Cabanyal – Canyamelar – Cap de França es una oportunitat per a tots. Per al veïnat per a retrobar-se en la seua defensa i posar-lo en valor. Per l’administració de demostrar que són capaços de fer una bona administració per l’interés general de la ciutadania i per començar per fer complir les lleis i les ordenances municipals de forma urgent. Ja no podem esperar més. A partir d’ací saben que estem disposats a participar i ajudar per a dur endavant tots els processos i inversions que estan anunciades. Volem solucions i participar. Associació de Veïns del Cabanyal – Canyamelar Junta Major de la Setmana Santa Marinera Associació de Venedores/s Mercat del Cabanyal-Canyamelar Agrupació Falles Marítim Societat Musical Poblats Marítims Societat Ateneu Musical Port Plataforma Salvem El Cabanyal – Canyamelar- Cap de França ACIPMAR Associació de comerciants i professionals del marítim.